مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس: هنر موسیقی با حکمت ایرانی تنیدگی یافته

اخبار

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس شامگاه جمعه ١۶ آذر در آئین پایانی دومین جشنواره موسیقی فارس و دهمین دوره گروه‌نوازی استان، گفت: هنر موسیقی با حکمت ایرانی تنیدگی یافته و به تار و پود دیبای اندیشه ایرانی تبدیل شده است به نحوی که فارابی، ابن سینا، قطب‌الدین کازرونی و دیگر حکیمان بدان مشغول شدند.

صابر سهرابی، اظهار کرد: هنر، زیبایی است که نزدیک‌ترین و ملموس‌ترین تجلی ذات خداست که با پدید آمدن هستی جریان یافته و موسیقی صدای این زیبایی است.

وی با اشاره به اینکه صدای پیچش باد در لابلای درختان تا نوای هزاران همه بانگ زیبایی خداوند را سر می‌دهند، تصریح کرد: موسیقی زبان هستی است و بانگ الهی را با هر زخمه در عالم می‌گستراند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس خاطرنشان کرد: موسیقی در سرزمین اندیشه و در دیاری که صدای سخن عشق نامیدند همچون شمعی است برای آنان که افقی روشن را ترسیم کردند و هزاران شیفته موسیقی ایران در این سرزمین بانگ خوشی بلند کردند.

سهرابی با بیان اینکه موسیقی راه کوتاه رسیدن به مدینه فاضله است، تاکید کرد: هنر موسیقی با حکمت ایرانی تنیدگی یافته و به تار و پود دیبای اندیشه ایرانی تبدیل شده است به نحوی که فارابی، ابن سینا، قطب‌الدین کازرونی و دیگر حکیمان بدان مشغول شدند.

وی با اشاره به اینکه در جامعه‌ای که هنرمند هرجا رود قدر بیند و بر صدر نشیند، بیان کرد: باید هنر را در جامعه رواج داد و در دنیای امروز بیشترین مصداق این سخن سعدی، صاحبان هنر موسیقی هستند که با هنر خود جامعه را به جوش و خروش در می‌آورند و زمینه باید برای فعالیت هنرمندان به ویژه در عرصه موسیقی فراهم شود تا نوای عشق خاموش نشود.

فراخوان جشنواره مردادماه امسال منتشر شد که۱۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره رسید و ۵۰ اجرا به بخش نهایی راه یافت که از ۹ تا ۱۶ آذرماه درتالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، به اجرای آثار خود پرداختند

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کلیه فیلدها را پر کنید.

نظر
نام*
ایمیل*
وب سایت*